Su Altında Arkeoloji (K.DL.SAAR)

Fiyat : ₺38,50(KDV Dahil)
₺38,50 'den başlayan taksitlerle

George F. Bass, Çeviri:Zeynep Hasırcıoğlu
282 s, 1. Hamur, 13.5x21 cm, İstanbul, 2003

Prof. George Bass'ın sualtında haritalama ve dekompresyon teknikleri geliştirmesi, dünyanın ilk sivil amaçlı denizaltısını yaptırması, sualtı arkeoloji enstitüsünü kurması ve dünyanın önde gelen sualtı arkeologlarını yetiştirmesi onun öncü kişiliğinin bir parçasıdır. Yazarın 50 yıl önce başlayan Türkiye macerası, bir bilim dalının birinci elden anlatılan gelişim öyküsüdür.

Bir Arkeoloğun Türkiye Macerası
(Archeology Beneath The Sea, A Personal Account)
George F. Bass, Çeviri: Zeynep Hasırcıoğlu
282 s, 1. Hamur, 13.5x21 cm
Homer Kitabevi, İstanbul, 2003

Sualtı Arkeolojisi denildiğinde dünyada akla gelen ilk isim, kuşkusuz Prof. Dr. George Bass'tır. Gelidonya Burnu'ndaki dünyanın en eski batığında yaptığı kazı, bilimsel nitelikte dünyada yapılan ilk arkeolojik sualtı kazısıdır. Sualtında haritalama ve dekompresyon teknikleri geliştirmesi, dünyanın ilk sivil amaçlı denizaltısını yaptırması, sualtı arkeoloji enstitüsünü kurması ve aralarında Türklerin de bulunduğu dünyanın önde gelen sualtı arkeologlarını yetiştirmesi onun öncü kişiliğinin bir parçasıdır.

Yazarın 50 yıl önce başlayan ve hala süren Türkiye macerası, aynı zamanda bir bilim dalının da birinci elden anlatılan gelişim öyküsüdür.