Akdeniz Balık Yemekleri (K.HB.AKBL)

Fiyat : ₺45,00(KDV Dahil)
₺45,00 'den başlayan taksitlerle

Alan Davidson, Çeviri:Tuba Odabaşı Karul
432s, 1. Hamur, 13.5x21 cm
Dost Kitabevi Yayınları, Ankara, 12/2000

Akdeniz'de yaşayan yenilebilir bütün deniz canlılarını, bunların nasıl adlandırıldığını, Klasik Çağlardan günümüze balıkbilim tarihini, balıkların çizimini, hem balıkları adlandırırken hem de pişirirken çeşitli kültürlerin nasıl birbirine benzediğini araştıran bilimsel bir çalışma.
Akdeniz mutfağından 240 geleneksel tarif ve modern uyarlamalar.

(Mediterranean Seafood)
Alan Davidson, Çeviri: Tuba Odabaşı Karul
432s, 1. Hamur, 13.5x21 cm
Dost Kitabevi Yayınları, Ankara, 12/2000

Bu kitap, balıklardan kabuklu deniz ürünlerine ve yumuşakçalara kadar Akdeniz'de yaşayan yenilebilir bütün deniz canlılarını, bunların bir düzine dilde nasıl adlandırıldığını, Klasik Çağlardan günümüze uzanan balıkbilim tarihini, aşina olduğunuz ama görür görmez tanıyamadığınız balıkların çizimini, hem balıkları adlandırırken hem de mutfakta pişirirken çeşitli kültürlerin nasıl birbirine benzediğini araştıran bilimsel bir çalışma.

Akdeniz mutfağının birbirinden otantik 240 tarifinin yer aldığı bölümde verilen geleneksel yemekler ve modern uyarlamalar ise, damak tadına düşkün bir yemeksever için hazırlanmış. Kolayca yapılabilecek tarifler de var, sizi uğraştıracak, büyük bir özenle ziyafet sofrasına kurulacak şölen yemekleri de.

İspanya ve Fransa'dan İstanbul'a, Karadeniz'den Tunus ve Fas'a kadar bütün Akdeniz'i kapsayan bir lezzet yolculuğu...